A A A

Urodziny mają użytkownicy: yankee_g . Świętują dzieci: Antonina, Antoninka . Wyślij e-kartkę dla dziecka lub rodziców

Zarejestruj sie

Porady dla rodziców


Artykuł z działu: Wszystko o ciąży

Ciąża - czego nie wolno robić w ciąży

Nie myj okien, unikaj dymu papierosowego i zrezygnuj ze szpilek. A najlepiej nie patrz też przez dziurkę od klucza, bo dziecko będzie miało zeza ani na słońce, bo maluch będzie często płakał. W trakcie ciąży wszyscy bliscy przekazują ciężarnym mnóstwo zasad, których ich zdaniem powinny przestrzegać. Wśród nich są zarówno ciążowe mity, jak i medycznie uzasadnione rady. Podpowiadamy, jak nie pogubić się w tym gąszczu nakazów i zakazów.

 

Ciąża to nie choroba – głosi powszechnie znana mądrość. Jednak w tym szczególnym czasie kobiety otoczone są przez bliskich wyjątkową troską. O ile przestrogi mówiące o tym, by w trakcie ciąży nie farbować włosów czy nie nosić wisiorków nie mają medycznego uzasadnienia i tylko stresują przyszłe mamy, to istnieją pewne zasady, o których warto pamiętać.

Przyjmowanie lekarstw, szczepienia i badania w ciąży

Już w pierwszych miesiącach przyszła mama powinna zadbać o siebie i o maluszka, który rozwija się w jej brzuchu. Musi pamiętać o tym, by nie przyjmować żadnych lekarstw bez konsultacji z lekarzem – nawet, gdyby chodziło tylko o tabletki na ból głowy. W tym czasie powinna też unikać szczepień oraz badań rentgenem.

Aktywność fizyczna w ciąży - jakie sporty można uprawiać

Ciąża wymaga także od kobiety zmiany niektórych przyzwyczajeń. – Nie zalecam, by całkowicie zrezygnować z aktywności fizycznej, jednak w trakcie ciąży lepiej unikać dyscyplin, które wiążą się z intensywnym wysiłkiem i grożą upadkiem – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, lekarz ginekolog, konsultant naukowy Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare w Med Polonii. – W tym czasie można bezpiecznie uprawiać łagodną gimnastykę, na przykład jogę, a także pływać – dodaje. Na te wyjątkowe dziewięć miesięcy lepiej też zrezygnować z gorących kąpieli, a także wizyt w saunie. Wysoka temperatura może bowiem wywołać krwawienie, a w wyjątkowych sytuacjach doprowadzić do poronienia.

Co warto jeść w ciąży?

W ciąży istotne jest także zwrócenie uwagi na właściwe odżywianie i zadbanie o to, by codzienny jadłospis był urozmaicony, a posiłki dostarczały niezbędnych witamin i minerałów. –Organizm kobiety w trakcie ciąży sam sygnalizuje, czego potrzebuje poprzez różnego rodzaju zachcianki. Warto się w nie wsłuchiwać, chociaż nie oznacza to, że dozwolone jest jedzenie za dwoje. Przede wszystkim chodzi o racjonalne podejście do kwestii diety podczas ciąży – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski. Warto też brać kwas foliowy, który zapobiega wadom wrodzonym u dziecka.
Konieczne jest także wyeliminowanie niektórych produktów. Najlepiej zrezygnować z serów pleśniowych, które – jeśli nie są wytwarzane z pasteryzowanego mleka – mogą być źródłem groźnych bakterii. Na czas ciąży z jadłospisu powinno się także wykluczyć surowe produkty, takie jak jajka, ryby (także sushi) oraz mięso w postaci tatara czy krwistych steków. Ich spożywanie może bowiem wywołać toksoplazmozę – pasożytniczą chorobę, która w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w późniejszym czasie – przedwczesnym porodem, uszkodzeniem wzroku lub trwałymi zaburzeniami neurologicznymi u maluszka. Warto wiedzieć, że toksoplazmozą można zarazić się także porządkując kocią kuwetę czy wykonując prace ogrodnicze – dlatego lepiej te czynności ograniczyć do minimum. Oczywistą sprawą jest także to, że na te dziewięć miesięcy trzeba koniecznie zrezygnować z papierosów i alkoholu.

Badania prenatalne - kiedy się zdecydować?

W trakcie całej ciąży obowiązkowo należy pozostawać pod opieką lekarza ginekologa i konsultować z nim wszelkie niepokojące nas podczas ciąży objawy. Ze względu na to, że nienarodzone maleństwo jest zagrożone chorobami wrodzonymi, warto także wykonać badania prenatalne. Do najczęściej wykonywanych należą USG, test podwójny z krwi mamy (PAPP-A i betaHCG) czy testy inwazyjne takie jak kordocenteza, amniopunkcja, je wykonuje się jednak tylko w uzasadnionych przypadkach na wyraźne wskazanie lekarza jako potwierdzenie wysokiego ryzyka z badań nieinwazyjnych. – Już we wczesnej ciąży pozwalają one na wykrycie, a także leczenie wielu genetycznych wad jeszcze w brzuchu mamy lub zaraz po porodzie. Dzięki wyleczeniu pewnych schorzeń już w fazie płodowej można zapobiec poważnemu uszkodzeniu organów wewnętrznych maleństwa – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, lekarz ginekolog, konsultant naukowy Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare w Med Polonii. Takie badania nie są w naszym kraju obowiązkowe. NFZ refunduje je tym przyszłym mamom, które znajdują się w tak zwanej grupie ryzyka. Należą do niej panie, u których w rodzinie występowały choroby genetyczne, a także te kobiety, które wcześniej urodziły dziecko z wadami wrodzonymi lub poroniły. Badanie jest bezpłatne także dla wszystkich ciężarnych po 35. roku życia. Jednak ze względu na to, że maluchy z zaburzeniami genetycznymi rodzą także kobiety młodsze, wielu lekarzy zaleca, by podstawowe badania prenatalne wykonywać niezależnie od wieku.

Ciąża to piękny czas oczekiwania na narodziny dziecka. Jeśli w tym czasie kobieta pamięta o podstawowych zaleceniach lekarzy i unika niewskazanych czynności, przebiegnie ona bezproblemowo, a maluszek będzie mógł się prawidłowo rozwijać.

Żródło: materiały prasowe
dyskusja

oskarkowo 18-09-2012 20:56:28
W ciąży nie wolno obcinać ani farbować włosów, bo po strzyżeniu dziecko będzie miało „krótki rozum” a po farbowaniu urodzi się rude Ciężarnej nie wolno patrzeć na ludzi nieurodziwych, bo dziecko będzie nieładne.

oskarkowo 18-09-2012 20:56:28

oskar12 18-09-2012 11:00:16
W ciązy nie wolno zalgadać przez judasza lub dziurkę od klucza, bo dziecko będzie miało zeza nosić łancuszka na szyj bo będzie okręcone pępowiną ale wolno prosić każdego o wszysko bo odmawiającemu myszy się zalęgną

cytrynowomi 17-09-2012 15:51:14
Moim ulubionym zakazem jest „nie krzyżuj nóg, bo się dziecko pępowiną obwinie”. Generalnie nie rozumiem, dlaczego w naszym kraju bardzo często ciąża traktowana jest jak choroba. Tego nie rób, tego tam też nie. Nie farbuj włosów, nie pij kawy itd. Oczywiście rozumiem konieczność rezygnacji z alkoholu, gdyż płodowy zespół alkoholowy to poważne zagrożenie. Doskonale wiem też jak niebezpieczna może być listeria i dlaczego warto unikać sushi czy surowego mięsa. Ale dlaczego niektóre kobiety, u których ciąża przebiega prawidłowo, leżą przez 9 miesięcy do góry brzuchem? Nie mam pojęcia.

Zobacz wszystkie komentarze »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników smyki.pl. ZPR Media S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.


« Wróć

Wyszukiwarka

»
Szukaj w: poradach blogach

Wyszukiwanie zaawansowane »

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Liczba notek: 331172 | Liczba zdjęć: 1544486 | Liczba komentarzy: 2491335 | Liczba wpisów na forum: 123687 | Aktywnych blogów: 23900

Do góry