Smyki.pl - masz dziecko? pokaz je swiatu! Smyki.pl - masz dziecko? pokaz je swiatu!
Strona glowna Strona o mnie Galeria Pomoc Ksiega gosci Podziękowanie

Informacje z 2010.8:2010-08-04 16:01

Turnus w Michałkowie.

Trwają wakacje, a właściwie to są na półmetku. Ja ponad tydzień temu wróciłem z "Michałkowa" w Bielsku-Białej. Pojechałem tam po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni.
Pomimo tego, że naprawdę nieźle "dostałem w kość", to bardzo mi się podobało. Jest to ośrodek intensywnej rehabilitacji dzieci. No i faktycznie rehabilitacja jest intensywna. Pięć dni w tygodniu po dwie i pół godziny, a cały ten czas ćwiczy się w kombinezonie Dunag 02. Poniżej szczegółowa informacja o zajęciach w jakich uczestniczyłem.
Mnie rehabilitowała ciocia Agata. Nie miała ze mną łatwo. Ode mnie trzeba dużo wymagać podczas rehabilitacji. Jak na ćwiczeniach jest łatwo, a fizjoterapeuta mnie tylko "głaszcze", to wtedy odmawiam współpracy i pokazuję fochy. Ciocia Agata się w tym szybko zorientowała stawiając naprawdę wysokie wymagania. Za to ją od początku polubiłem. Pozostałe ciocie – Basia i Kasia też są fajne. Tak samo jak p.Tomasz szef wszystkiego. Cały czas jest w ośrodku, we wszystkim pomaga i wszystko można z nim załatwić.
Miałem także zajęcia z neurologopedą i pedagogiem oraz na basenie. W Czechowicach-Dziedzicach na obiekcie MOSIR-u (jakieś 6 km od "Michałkowa") są zajęcia z ciocią Anią metodą Halliwick. Dla mnie rewelacja, bo uwielbiam jak jest mokro. Do tego basen jest kryty, a woda o temperaturze ok.30 ºC.
My mieszkaliśmy w pokojach gościnnych, które są dostępne na terenie ośrodka. Zakwaterowanie w jednym z czterech pokoi, ze wspólną kuchnią i łazienką. Do najbliższego sklepu, apteki, przychodni, kościoła jest ok.10 minut spacerkiem. W samym Bielsku-Białej - Komorowicach Śląskich nie ma za bardzo co robić. Natomiast jest to dobry punkt do rozpoczynania wycieczek.
Ośrodek zapewnia rehabilitację i zakwaterowanie, a rozrywki wakacyjne trzeba zorganizować sobie samemu. Co tutaj wcale nie jest takie trudne. Parę kilometrów jest na Szyndzielnię, niedaleko Szczyrk, Międzybrodzie Żywieckie, Góra Żar, Żywiec (wycieczka do Browaru). Wokół Bielska są Parki Krajobrazowe Beskidu Śląskiego i Małego, więc opcji na spędzanie czasu jest mnóstwo. W Bielsku można pójść m. in. do Studia Filmów Rysunkowych i pod pomnik Reksia oraz na bielskie błonia (plac zabaw, park linowy, dużo zieleni wokół). Idealne miejsce na rodzinne biesiadowanie weekendowe i nie tylko.
Sam jechałem do ’’Michałkowa ’’z nastawieniem na rehabilitację i mogę powiedzieć, że jestem z niej bardzo zadowolony. Jednocześnie polecam innym.

P.S.
Pozdrawiam serdecznie wszystkie Ciocie i oczywiście Pana Tomka. No i do zobaczenia tak jak obiecywałem ponownie w ’’Michałkowie’’.

INFORMACJA O TURNUSIE:

1. Rehabilitacja ruchowa
- przygotowanie do ruchu - techniki przygotowujące ruchomość stawów wg koncepcji NDT-Bobath
- kontrola posturalna - kontrola aktywnej pracy głowy i tułowia, normalizacja napięcia mięśniowego, dysocjacje, kontrrotacje, rotacje wzdłóż osi kręgosłupa
- kontrola pozycji statycznych - kontrola aktywnego siadu, amfibii, supinacji i pronacji, stania
- mobilna kontrola obciążonych części ciała - dysocjacje obręczy względem siebie, rozdzielenie ruchów głowy i tułowia, kompresje
- wspomaganie funkcjonalnych wzorców postawy i ruchu
- doskonalenie automatycznych reakcji postawy - reakcji prostowania, reakcji równoważnych, reakcji obronnego podporu
- stymulacja sensomotoryczna - stymulacja zmysłów, czucie ciała, orientacja ciała w przestrzeni, obustronna koordynacja, dążenie i przekraczanie linii ciała, zaznaczanie pozycji symetrycznych,rozdzielenie ruchów globalnych
- kinestiotaping

2. Neurologopeda
- nauka jedzenia
- ćwiczenia artykulacyjne - samogłoski
- masaż twarzy

3. Rehabilitacja w wodzie
- akceptacja środowiska wodnego - rozluźnienie fizyczne i psychiczne, które sprzyja kontroli oddychania i równowagi, pozbycie się niepotrzebnego napięcia ciała
- nauka kontroli oddechu i równowagi - uzyskany poziom kontroli oddychania to poziom z głową nad powierzchnią wody
- rotacja poprzeczna - akceptacja rotacji tworzonej wokół osi poprzecznej
- rotacja strzałkowa - akceptacja rotacji tworzonej wokół osi przednio-tylnej
- rotacja wzdłużna - akceptacja rotacji tworzonej wokół osi długiej

4. Psycholog
- spotkanie podzielone na część konsultacyjną i terapautyczną z dzieckiem przy współpracy rehabilitanta.

 Komentarzy: 2 (Komentarze)