A A A
Zarejestruj sie

Forum

Kluby > Fora > MAMY TALENT > Papieru czerpanie

08-01-2007 22:27:16

Tak nieśmiało, ale może komuś spodoba się pomysł na wspólną z dzieckiem zabawę twórczą . Tworzycie takie cudeńka piękne, kartki, ja chyba nie potrafię... Ale co tam, pochwalę się tym, co ostatnio pochłania mnie i Zosię

Jak zrobić samemu papier czerpany (można go potem wykorzystać jako samodzielną kartkę lub aplikację do kartki np. świątecznej)

Będzie nam potrzebnych kilka rzeczy:
Różnokolorowy papier toaletowy lub podarte na małe kawałeczki kartki papieru (ulotek, gazet)
Sitko (siatka rozpięta na drewnianej ramce) O, taka:

Mikser elektryczny
Pieluszki tetrowe lub inne ściereczki chłonące wodę
Dodatki (według własnych pomysłów lub zasobów domu)- zasuszone listki, płatki kwiatów, trawa, nitki sizalowe, ziarenka kawy, cynamonu, imbiru…

Ja robię z papieru toaletowego, jest miękki i nie trzeba go namaczać
Niecałą rolkę drzemy na małe kawałki i zalewamy gorącą wodą (konsystencja ma być rzadka). Następnie dolewamy jeszcze trochę wody chłodniejszej i wszystko miksujemy mikserem (dodana kawa lub cynamon zmieni kolor papieru)
Następnie wkładamy siatkę, lekko nią poruszamy i wyjmujemy czekając aż ocieknie z niej woda. Na siatce pozostanie cienka warstewka papierowej pulpy

Na rozłożoną tetrową pieluszkę przekładamy papier z siatki, dociskamy ją do pieluszki, osuszamy drugą ściereczką z zewnątrz i delikatnie odchylamy siateczkę (papier zostanie na pieluszce)
Można go posypać zmielonym cynamonem, a można położyć zasuszony listek i przykryć drugą warstwą papieru (procedura jak wyżej) Wtedy na papierze będzie widoczny kontur wtopionego liścia.

Zachęcam do spróbowania, trzeba tylko poprosić męża o wykonanie siatki (papier będzie cienki i delikatny). Bez niej można odciskać masę na sitku, ale wtedy wyjdzie nam tekturka, która długo schnie) Papier można szybko wysuszyć żelazkiem (pomiędzy dwiema pieluszkami)
Zabawa z dzieckiem świetna, a wciąga niesłychanie, wymyśla się wciąż nowe i nowe karteczki
To nasze pierwsze samodzielne, jeszcze w jesiennych kolorach:

Pozdrawiamy, Agnieszka i Zojka
http://zosia.corcia.pl

08-01-2007 22:57:21

Cudowne !!! Ten papier czerpany chodzi za mną już od dawna , znalazlam nawet jakis opis w internecie ale wydawał mi sie jakis skomplikowany ;-) A teraz wydaje mi sie ,że musze jedynie zmotywowac męza do zrobienia tego sitka :-) To Twoje zdjecie będzie mi bardzo przydatne , przy tłumaczeniu :-)

Wielkie dzieki za instrukcje :-)

Ania-mama Natalki

09-01-2007 00:23:28

A ja się zastanawiałam gdzie czytałam o tym papierze. A to u Was na blogu Dziękuję za obszerną instrukcję. Jutro coś pokombinuję i o efektach niezwłocznie poinformuję

Ide już spać bo rymować zaczynam... :

09-01-2007 10:41:24

Wow!! jakie cuda!
dziękujemy za"przepis" :D

"Lepiej milczeć i wydawać się głupcem,niż przemówić i rozwiać wszelkie wątpliwości"

09-01-2007 22:11:54

Dzięki za instrukcję. Ja byłam kiedyś na pokazie z moją klasą i dokładnie tak wyglądała procedura z tym, że suszyli go w piecach. Nie przyszło mi do głowy, że można go stworzyć w warunkach domowych. Super!!!

09-01-2007 22:37:09

ZOJKA!!!!!!!!!!!!!!!

Super!!!! Ja oczywiście teorię znam, ale jakoś mi się ręce lepią do tego czerpania!!!!

Ale taki gotowy mieć......hmmmmmmmmmmmm ............

Ja tylko powiem, że zamiast z niego wycinać (np kwadraciki na kartki) nożyczkami, to można pędzelkiem i wodą namalować obrys, a potem delikatnie wyrwać i zostają takie brzegi puchate :
Czy ja to z sensem napisałam???

10-01-2007 08:08:52

Z sensem, z sensem! :

Ale co?

Matka-Natka

10-01-2007 12:01:05

Cytat ""uhk""

Ja tylko powiem, że zamiast z niego wycinać (np kwadraciki na kartki) nożyczkami, to można pędzelkiem i wodą namalować obrys, a potem delikatnie wyrwać i zostają takie brzegi puchate :
Czy ja to z sensem napisałam???

Z sensem Ula
Ale można też zrobić sobie kilka ramek mniejszych (np w rozmiarze 10/15). Takie puchate brzegi wychodzą wtedy same... Tak jak na tych zdjęciach powyżej, ja nie wydzierałam ich, one tak się stroszą po wyłożeniu papieru na pieluszkę.

A jeszcze dodam, że pieluszka tetrowa jest o tyle fajna, że posiada swą własną fakturę, która później jest odciśnięta także na naszym papierze...
Niebawem wkleję kolejne fotki...

Pozdrawiamy, Agnieszka i Zojka
http://zosia.corcia.pl

Kluby > Fora > MAMY TALENT > Papieru czerpanie

Możesz czytać wypowiedzi, ale nie możesz pisać na tym forum.
Pisać mogą tylko zalogowani użytkownicy smyki.pl. Zarejestruj się teraz za darmo!

Logowanie

Wyszukiwarka

»
Szukaj w: poradach blogach

Wyszukiwanie zaawansowane »

Forum

Więcej postów »

Giełda

Wszystkie ogłoszenia»

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Liczba notek: 331120 | Liczba zdjęć: 1542633 | Liczba komentarzy: 2491326 | Liczba wpisów na forum: 123679 | Aktywnych blogów: 23900

Do góry